Tasuta ja tasuline õppimine

2025.–2026. õppeaastast jõustub kutseõppeasutuse seaduse muudatus, millega piiratakse täiskasvanud õppijate korduvat tasuta õppimist kutseõppes. Õpe muudetakse  tasuliseks õppijatele, kes on juba lõpetanud sama või kõrgema taseme õpingud või katkestanud õpingud kutseõppes mitmel korral. Tasuta õppimise võimalus tekib uuesti 5 aasta möödumisel kutseõpingutest või 10 aasta möödumisel kõrghariduse omandamisest. Erandina ei pea tasu maksma kuni 26-aastased noored, kes asuvad teist korda õppima sama taseme kutseõppesse või on omandanud kõrghariduse.

Edaspidi on kutsekoolides tasuta ainult eestikeelne õpe. Mõnele erialale võib vastuvõtt olla ainult tasulistele õppekohtadele. Tallinna Ehituskoolis on õpe ainult eesti keeles ja maastikuehituse erialal on ainult tasulised õppekohad. 

Loe täpsemalt Kutseõppeasutuse seaduse 01.09.2025 jõustuvast redaktsioonist.

1. Tasuta saad õppida, kui:

1.1. õpid ettevalmistavas õppes1
1.2. õpid rakenduslikus keskharidusõppes ja sul ei ole keskharidust
1.3. õpid kutsekeskharidusõppes ja sul ei ole keskharidust
1.4. Sa ei ole samal või kõrgemal tasemel tasuta kutseõpet lõpetanud
1.5. Sa ei ole kõrgharidust tasuta õppes lõpetanud
1.5. Sa ei ole korduvalt õpinguid tasuta kutseõppes katkestanud
1.6. Sa ei ole juba samal ajal tasuta kutseõppesse ega tasuta kõrgharidusõppesse vastu võetud
1.7. oled töötu või vähenenud töövõimega ja Sinu kutseõpe on kokku lepitud Töötukassaga

2. Tasuta saad õppida ka, kui:

2.1. oled lõpetanud sama või kõrgema taseme kutseõppe, aga asud õppima jätkuõppes (erialadel sisetööde elektrik, tase 5 või restauraator-viimistleja, tase 5)
2.2. oled lõpetanud sama või kõrgema taseme kutseõppe, aga lõpetamisest on möödas üle viie aasta
2.3. oled korduvalt õpingud tasuta kutseõppes katkestanud, aga viimasest katkestamisest on möödas üle viie aasta
2.4. sul on kõrgharidus, aga kõrgharidusõppe lõpetamisest on möödas üle kümne aasta
2.5. asud teist korda õppima sama taseme kutseõppes, aga oled kuni 26-aastane2
2.6. oled lõpetanud kõrghariduse tasuta õppe, aga oled kuni 26-aastane2

3. Tasuta ei saa Sa õppida, kui:

3.1. õpid juba kutseõppe tasuta tasemeõppes või kõrghariduse tasuta õppes (kahel tasuta õppekohal samaaegselt õppida ei ole võimalik)
3.2. oled lõpetanud sama või kõrgema taseme kutseõppe ja lõpetamisest on möödas alla 5 aasta ja Sa ei asu õppima jätkuõppesse
3.3. sul on kõrgharidus, õppisid tasuta õppekohal ja lõpetamisest on möödas alla kümne aasta
3.4. asud õppima tasulisele õppekohale maastikuehitaja 3. taseme kutseõppesse (st õppekohale, mida Tallinna Ehituskoolis ei ole moodustatud koolile riigieelarvest eraldatud tegevustoetusest)

1 Ettevalmistav õpe rakendub alates 2026. aasta 1. septembrist.

2 Kehtib kuni 2030. aasta 31. augustini.

Kutseõppeasutuse seadus

01.09.2025 jõustuv redaktsioon

§ 471.  Kutseõppe tasuline tasemeõpe
(1) Riigi- ja munitsipaalkool nõuab õppekulude hüvitamist ehk tasu kogu õppekava ulatuses õpilaselt, kes on:
1) koolituskohale kandideerides juba vastu võetud kutseõppe tasuta tasemeõppesse või immatrikuleeritud kõrgharidustaseme tasuta õppesse;
2) vastuvõtmisele eelneva kümne aasta jooksul lõpetanud kõrgharidustaseme tasuta õppe;
3) vastuvõtmisele eelneva viie aasta jooksul lõpetanud tasuta sama või kõrgema taseme kutseõppe, välja arvatud juhul, kui ta asub õppima lõpetatud taseme jätkuõppes;
4) enne vastuvõtmist kahel või enamal korral tasuta kutseõppe tasemeõppesse vastu võetud ja kõigil kordadel õpingud katkestanud ning viimasest katkestamisest on möödas vähem kui viis aastat.

(2) Riigi- ja munitsipaalkool nõuab õppekulude hüvitamist kogu õppekava ulatuses õpilaselt, kes asub õppima eesti keelest erinevas keeles läbiviidavas tasemeõppes.

(3) Riigi- ja munitsipaalkool, sealhulgas rakenduskõrgkool, võib pakkuda lisaks käesoleva seaduse § 47 lõike 8 alusel moodustatud koolituskohtadele ka tasulisi koolituskohti, mille puhul nõutakse õppekulude hüvitamist kogu õppekava ulatuses ka õpilaselt, kes ei vasta käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tingimustele.

(4) Kutseõppeasutus ei nõua õppekulude hüvitamist õpilaselt, kes:
1) täidab õppimiskohustust;
2) õpib ettevalmistavas õppes;
3) õpib kutsekeskhariduse õppekaval ega ole enne vastuvõtmist omandanud keskharidust;
4) õpib käesoleva seaduse § 47 lõike 8 alusel moodustatud koolituskohal ega vasta käesoleva paragrahvi lõigetes 1 ja 2 nimetatud tingimustele.

(5) Õpilaselt, kes vastab käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 3 nimetatud tingimustele, ei nõuta õppekulude hüvitamist, kui ta asub esimest korda samal tasemel õppima pärast ettevalmistava õppe lõpetamist või on varem paralleelselt üldkeskhariduse omandamisega lõpetanud kutseõppe tasemeõppe.

(6) Õpilaselt, kes vastab käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 2–4 nimetatud tingimustele, ei nõuta õppekulude hüvitamist, kui tal on tuvastatud vähenenud töövõime, ta on registreeritud töötu või muu sihtrühm tööturumeetmete seaduses sätestatud oskuste arendamise tööturumeetme alusel ning Eesti Töötukassa on temaga tegevuskavas kokku leppinud töötukassa toel kutseõppe tasemeõppesse õppima asumise.

(7) Õpilaselt, kes vastab käesoleva paragrahvi lõigetes 1 ja 2 nimetatud tingimustele, ei nõuta õppekulude hüvitamist, kui ta asub õppima õppekavarühmas või õppekaval, mille eest riik on käesoleva seaduse § 47 lõike 10 punkti 3, lõike 11 punkti 3 või lõike 14 kohaselt keelanud tasu võtta.

(8) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud õpilasel on võimalik üle minna tasuliselt koolituskohalt tasuta koolituskohale ainult vaba koolituskoha olemasolu korral õppekavarühmas või õppekaval, mille eest riik on käesoleva seaduse § 47 lõike 10 punkti 3, lõike 11 punkti 3 või lõike 14 kohaselt keelanud tasu võtta. Tasuta koolituskohale ülemineku täpsema korra kehtestab kooli nõukogu.

(9) Käesoleva seaduse § 47 lõike 8 alusel moodustatud koolituskoha vabanedes võib kool selle täita sama õppekava tasulisel koolituskohal õppiva õpilasega, välja arvatud käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud õpilasega.

(10) Kutseõppe tasemeõppe tasu suuruse määramise alused ja piirmäärad riigi- ja munitsipaalkoolides kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega.

(11) Kooli nõukogu kehtestab õppekava koolituskoha tasu suuruse hiljemalt vastuvõtu alguseks. Juba õppima asunud õpilase koolituskoha tasu suurust võib kool suurendada eelmise õppeaastaga võrreldes kuni kümme protsenti, aga mitte enam kui käesoleva paragrahvi lõike 10 alusel kehtestatud piirmäär.
[RT I, 23.12.2024, 1 - jõust. 01.09.2025; § 47¹ kohaldatakse 2025. aasta 1. septembril algaval õppeaastal õpinguid alustavatele õpilastele.]